Zakończenie projektu “Otwarty świat” w Poznaniu i Gębicach

21 listopada w Poznaniu na Scenie Wspólnej a 23 listopada W ZSS w Gębicach podsumowaliśmy projekt ” Otwarty świat”, współfinansowany ze środków PFRON będących w dyspozycji Samorządu Województwa Wielkopolskiego

Oto nagranie z przedstawienia  przygotowanego na zajęciach teatralnych pod kierunkiem aktora Teatru Nowego Janusza Andrzejewskiego:

Relacja ze szkoły w Gębicach gdzie podsumowanie przygotowali uczniowie szkoły pod kierunkiem nauczycieli a było to połączone z obchodami patrona szkoły Kornela Makuszyńskiego

Osiem lat w podróży z Koziołkiem Matołkiem

 

Biedny jest ten Kornel Makuszyński. Napisał dziesiątki wartościowych oraz wesołych książek dla dzieci i młodzieży, ale gdy trzeba przybliżyć sylwetkę pisarza, to wszyscy zaczynają meczeć i pokazywać Koziołka Matołka.

 

Dlaczego? Dlaczego niezbyt mądry Koziołek Matołek tak mocno rozpala naszą wyobraźnię? Dlaczego mimo pojawiającego się na ustach obserwatorów drwiącego uśmiechu z podejmowanych przez niego działań, budzi naszą sympatię?

Dlatego, że jest empatyczny? Dlatego, że kieruje się dobrocią? Dlatego, że jest patriotą? – Na pewno!

Myślimy jednak, że największą sympatię, a nawet podziw budzi w nas determinacja Koziołka w podróży do Pacanowa, niepoddawanie się przeciwnościom losu, otwarcie na świat oraz nieustająca wiara w to, że marzenia się spełniają. Przygody Koziołka Matołka stają się więc alegorią podróży człowieka przez życie. Każdy z nas pragnąłby mieć tyle zapału, tyle wiary i tyle optymizmu, co bohater komiksu Kornela Makuszyńskiego, w dążeniu do własnego celu.
Wymienione wyżej postawy są również tymi, które pragniemy nieustannie zaszczepić w serca uczniów naszej szkoły. Tak też narodził się pomysł na uczczenie ósmej rocznicy nadania Zespołowi Szkół Specjalnych w Gębicach imienia Kornela Makuszyńskiego oraz podsumowanie projektu „Otwarty Świat” prowadzonego przez fundację „APJA”.
23 listopada, na rocznicowej uroczystości pojawili się goście: Naczelnik Wydziału Oświaty p. Ryszard Jabłonowski, przedstawiciele fundacji „Apja”, Siostry z Ośrodka „Nasz Dom”, rodzice dzieci, uczących się w naszej Szkole. Inspiracją dla programu artystycznego były wybrane strofy wiersza autorstwa p. Szymona Małeckiego, do którego przygotowano inscenizację:

Bo świat jest otwarty dla tych,
Którym obca jest wygoda,
Którzy pragną go poznawać,
Których hasłem jest „przygoda”.

W przedstawieniu główny bohater – Koziołek Matołek dodaje sobie otuchy śpiewem i tańcem, pływa po rzekach i morzach, jeździ na koniu i podróżuje w towarzystwie psa. Wymienione czynności odpowiadają zajęciom prowadzonym w szkole, w ramach realizacji projektu „Otwarty Świat”: żeglarstwo, hipoterapia, dogoterapia, muzykoterapia. Dzieci z kółka tanecznego pod opieką pań: Moniki Fąki i Wioletty Michalskiej zaprezentowały energetyczne układy choreograficzne. Tequila- pies do dogoterapii pod opieką pani Karoliny Rybarczyk miał także swoją rolę w inscenizacji słowno-muzycznej.
Podczas uroczystości panie: Agnieszka Tetzlaff, Edyta Szostak, Anna Kozera- Korczyc, Agnieszka Roszak oraz pan Piotr Swadzyniak, czyli przedstawiciele rodziców i nauczycieli czytali fragmenty książek K. Makuszyńskiego. Tego dnia odbył się również turniej wiedzy na temat twórczości naszego patrona, który prowadzili pani Magdalena Małecka i pan Grzegorz Rączka. Po występach na scenę, „wjechał” tort, większy od pani Izabeli Tadli, która ów wózek wprowadzała. Choć tort był olbrzymi – to nasi uczniowie poradzili sobie z nim bez żadnego problemu.
Podsumowania projektu „Otwarty Świat” dokonała pani Jagna Piechowiak z fundacji „Apja”, Dziękując zaangażowanym w przedsięwzięcie osobom oraz koordynatorom pani Marzenie Szcześniak i panu Szymonowi Małeckiemu, wręczyła wszystkim uczestnikom projektu drobne upominki.

Program zakończył koncert zespołu szanty w składzie: pan Krzysztof Jurkiewicz – gitara i harmonijka ustna oraz pan Jacek Jakubowski – akordeon.

Kierując się słowami Kornela Makuszyńskiego „stracony jest każdy dzień bez uśmiechu”, bądźmy radośni, uśmiechajmy się, a nade wszystko bądźmy dobrymi, bo przecież „mądrym być to wielka sztuka, ale dobrym jeszcze większa”!

Otagowano , .Dodaj do zakładek Link.

Możliwość komentowania została wyłączona.