Wodowanie

W dniu 27 września odbyło się uroczyste wodowanie i nadanie imion wybudowanym w Kornelówce
w Gębicach łodziom ( jeszcze ) wiosłowym. Oto relacja szkoły:

AWANTURA Z KORNELIĄ NA WODZIE

Przez pięć słonecznych dni września uczniowie z Zespołu Szkół im. Kornela Makuszyńskiego w Gębicach, na przyszkolnym trawniku, budowali łodzie. Młodzi szkutnicy działali pod opieką instruktora Marcina Bobera oraz poruczników Grzegorza Rączka, Szymona Małeckiego, Marzeny Szcześniak i Moniki Standio.

Pracy było naprawdę sporo. Najpierw szlifowanie, potem składanie, wiązanie, sklejanie, nakładanie powłoki, prasowanie, malowanie i uff… wymyślanie nazwy. Pomysłów na imię dla dwóch łajb było co niemiara. Ogłoszono więc konkurs! Na holu szkoły stanęła skrzynia, do której marynarze (uczniowie, rodzice i nauczyciele) wrzucali karteczki ze swoimi propozycjami. Kapitan szkoły po namyśle ogłosiła werdykt.

Kiedy łodzie przeszły pomyślnie testy technicznej szczelności na gębickim stawie, po którym pływały obok kaczek, gęsi i karpi, nadszedł czas na uroczysty chrzest i wodowanie.

27 września o godzinie 9.00 na terenie czarnkowskiej mariny prezes fundacji APJA Jagna Piechowiak powitała zgromadzonych gości: kontradmirała Wielkopolskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego Macieja Olszewskiego, kontradmirała i wiceadmirała powiatu czarnkowsko – trzcianeckiego Tadeusza Teterusa i Jacka Klimaszewskiego, admirała floty i komandora miasta Czarnków Franciszka Strugałę i Beatę Rączka, kapitana MOSiR-u Krzysztofa Cimoszkę, kapitana Kornelówki Alicję Kasperczak wraz z załogą, porucznika Artura Geremka z załogą czarnkowskiego LO im. Janka z Czarnkowa oraz innych gości.

Po wybiciu regulaminowych “szklanek”, wciągnięciu flagi na maszt przez kapitanów Wielkopolskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego: Teodora Szmyta i Jana Garbarka oraz oficjalnych przemowach kapitan Zespołu Szkół im. K. Makuszyńskiego Alicja Kasperczak uroczyście i zgodnie z ceremoniałem nadała imiona dwóm łodziom: Awantura i Kornelia (szampan wcale nie był potrzebny). Następnie uczestnicy wodowania przeszli przyspieszony kurs obsługi kajaków i łodzi wiosłowych prowadzony przez instruktorów z Wielkopolskiego Stowarzyszenia Turystyki i Rekreacji Wodnej “Warta”: Krzysztofa Michalskiego, Anetę Gorecką i Przemysława Makiełło. Dalej już tylko kajaki, łódki, pontony, wiosła i Noteć. Dwadzieścia dwoje marynarzy z Kornelówki pod opieką starszych marynarzy z LO i oficerów nauczycieli wspólnie walczyło z nurtem rzeki. Wiosłując zawzięcie pod prąd stawiali czoła własnym słabościom. Nawiązane relacje sprzyjały wytworzeniu poczucia wspólnoty. Bo prawdziwa integracja, to proces zachodzący nie przez sam kontakt, lecz poprzez współdziałanie i wzajemną zależność. Nad bezpieczeństwem płynących czuwali ratownicy z trzcianeckiej drużyny WOPR “Anioły”.

Zgodnie z porzekadłem “Wysiłek wieńczy posiłek” wszyscy uczestnicy spływu zostali uraczeni kiełbaską z grilla, konsumowaną w rytm granych na gitarze szant i “morskich opowieści” snutych przez obecnych na spotkaniu żeglarzy.

Budowa łodzi oraz uroczystość jej wodowania była jednym z kilku elementów projektu “Otwarty Świat” realizowanego przez fundację APJA w ZSS im. K. Makuszyńskiego, współfinansowanego ze środków PFRON będących w dyspozycji Samorządu Województwa Wielkopolskiego. Dlatego szczególne podziękowania kierujemy do wielkich admirałów fundacji APJA: Jagny i Przemysława Piechowiaków, dzięki którym dla naszych uczniów, już od kilku lat, świat staje się bardziej otwarty. Wielkie dzięki za serce, czas i wysiłek.
ZSS im. K. Makuszyńskiego w Gębicach

link do artykułu

Dodaj do zakładek Link.

Możliwość komentowania została wyłączona.