Relacja z zakończenia projektu w Gębicach

A oto relacja z Gębickiej Kornelówki. Bardzo się cieszymy ze wspaniałej współpracy z dyrekcją i gronem pedagogicznym. Dziękujemy !


Tam i z powrotem, czyli dookoła świata z Adamem Cisowskim

Jest mglisty i dżdżysty poranek 16 listopada 2016 r. Pogoda nie nastraja do optymizmu no, ale trzeba pracować. Dziesiąte uderzenie zegara – już czas. Kornel Makuszyński posłodził kawę, dolał do niej mleka i zbliża się do swojego biurka. Stawia gorącą filiżankę, spogląda w ostatnie, niedokończone zdanie kolejnej powieści, otwiera kałamarz i chwyta za pió…ro!
Gdzie ono jest?!- rozgląda się już całkiem rozbudzonym wzrokiem.
Kątem oka dostrzega, siedzącą na parapecie uchylonego okna, srokę. Psotnica trzyma w dziobie ulubione pióro pisarza i z satysfakcją malującą się na dziobie prostuje skrzydła do lotu.
Kornel, potrącając filiżankę i wylewa jej zawartość na podłogę, ale zrywa się z krzesła w nadziei, że…
Niestety, złodziejka odlatuje. Pisarz ze smutkiem w oczach śledzi jej malejący kształt przez zaparowaną szybę.
Sroka leci nisko nad ulicą i nie zauważa zbliżającej się ciężarówki. Nagły pęd wiatru powoduje, że przestraszona kracze i w tej chwili pióro wypada jej z rozwartego dzioba i opada na kontener przejeżdżającego TIR-a. Na kontenerze wielkimi literami wymalowane jest słowo „Brazylia”.

Co mam teraz zrobić?- zastanawia się Kornel. – Bez tego pióra nie dokończę mojej powieści, ba- nie napiszę żadnej innej. Ratunku!

Autor „Szatana z 7 klasy” siedzi rozżalony na krześle i zastanawia się, co zrobić. Nagle woła:

Wiem! Eureka! Odkryłem! Mam pomysł! – pisarz odzyskuje energię i wigor. Chwyta słuchawkę telefonu, wykręca numer 007.

Dzień dobry. Czy to agencja Centralnego Biura Śledczego? Proszę mnie połączyć z porucznikiem Adamem Cisowskim.

Tak rozpoczyna się fabuła scenariusza, którego inscenizacja połączyła dwa ważne wydarzenia: dziewiątą rocznicę nadania szkole w Gębicach imienia Kornela Makuszyńskiego, czyli „Święto Patrona” oraz podsumowanie czwartej edycji projektu „Otwarty Świat” realizowanego przez fundację APJA.

O godzinie 10.00 w sali gimnastycznej szkoły pojawił się oficer CBŚ pan Adam Cisowski, który poproszony przez Kornela Makuszyńskiego, postanowił odnaleźć jego ulubione pióro. W tym celu opływa dookoła cały świat i odwiedza pięć kontynentów. W swoich wędrówkach wykorzystuje łódź wybudowaną w szkole przez dzieci i dociera do miejsc związanych z aktywnością uczniów w projekcie „Otwarty Świat”.

W Rio de Janeiro podziwia sambę, która odpowiada zajęciom z muzykoterapii. Na Alasce bierze udział w wyścigu psich zaprzęgów – aktywność uczniów na dogoterapii. Regaty w Australii to nawiązanie do zajęć żeglarskich, a wyścigi konne na Półwyspie Arabskim to alegoria rewalidacji związanej z hipoterapią. Po okrążeniu kuli ziemskiej, detektyw dociera do szkoły w Gębicach. Zgodnie z sentencją Kornela Makuszyńskiego: „Przywykliśmy szukać daleko na widnokręgu tego, co leży u naszych stóp.”, pióro pisarza odnajduje się w butonierce Wicestarosty Czarnkowsko- Trzcianeckiego, pana Jacka Klimaszewskiego.

Dalej były prezenty dla dzieci uczestniczących w projekcie oraz wielki tort urodzinowy od mistrza Kornela.

Kulminacją uroczystości był koncert 4-osobowego zespołu szanty o nazwie „Grupa trzymająca ster”. Dzieci bawiły się i tańczyły do godziny 14.00.

Choć impreza trwała tylko kilka godzin to czas i praca włożona w jej przygotowanie toczyła się od tygodni. Dlatego ogromne podziękowania kierujemy do wszystkich osób zaangażowanych w przygotowanie uroczystości: uczniów, rodziców, grona pedagogicznego i przyjaciół szkoły.

Dziękujemy też wszystkim gościom, którzy zaszczycili nas w tym dniu swoją obecnością:

Wicetaroście Czarnkowsko – Trzcianeckiemu – p. Jackowi Klimaszewskiemu, Zastępcy Wójta Gminy Czarnków– p. Monice Piotrowskiej, Wójtowi Gminy Połajewo-p. Stanisławowi Pochylukowi, Burmistrzowi Czarnkowa- p. Franciszkowi Strugale, Przewodniczącemu Rady Gminy Czarnków i Sołtysowi Gębic- p. Januszowi Wielgoszowi, Dyrektorowi Gminnego Zespołu Obsługi Szkół i Przedszkoli w Lubaszu- p. Ryszardowi Bilskiemu, Nadleśniczemu Nadleśnictwa Sarbia p. Maciejowi Strawa, Przedstawicielowi Dyrektora Szkoły Podstawowej im Kornela Makuszyńskiego w Boruszynie, Dyrektorowi Zespołu Szkół im Kornela Makuszyńskiego w Kruszewie- p. Marzannie Nerkowskiej, Dyrektorowi ZPO „Nasz Dom” w Gębicach- siostrze Wiesławie Kowalskiej, Dyrektorowi Publicznego Przedszkola w Gębicach- p. Marii Smal, Dyrektorowi Zespołu Szkół w Gębicach- p. Beacie Maszewskiej, Prezesowi Stowarzyszenia „Przyjazna Wieś Gębice”- p. Jerzemu Szcześniakowi, Przedstawicielowi Prezesa Edukacji Lubasz- p. Angelice Skoczylas, Kierownikowi Warsztatów Terapii Zajęciowej w Gębicach- p. Jolancie Grzech, Przedstawicielkom Fundacji „Gębiczyn”-p. Klaudi Kulik i p. Dorocie Skucińskiej, Przedstawicielce Rady Rodziców Szkoły – p. Agnieszce Tetzlaff.

Szczególnie dziękujemy zaś p. Jagnie, p. Agnieszce i p. Przemkowi Piechowiakom, twórcom fundacji APJA– bez Was uroczystość nie byłaby tak „Otwarta na Świat”.

Galeria zdjęć: http://www.zssgebice.pl/index.php/galeria/wito-patrona-16-11-2016-r

A tutaj linki do filmów Pana Szymona Małeckiego:

https://youtu.be/GgDAhmy_5G8
Żagle- Nakielno 15. 09. 2016 r.
Uczniowie Zespołu Szkół im. K. Makuszyńskiego w Gębicach

https://youtu.be/NpxE2Li7uVU
Zajęcia muzykoterapii prowadzone w Zespole Szkół im. Kornela Makuszyńskiego
wrzesień – październik 2016 r.

https://youtu.be/WjpX7FKwNcI
Zajęcia dogoterapii prowadzone w Zespole Szkół im. Kornela Makuszyńskiego w Gębicach
wrzesień – październik 2016 r.

https://youtu.be/coF-KRPPAJw
Zajęcia hipoterapii prowadzone w Zespole Szkół im. Kornela Makuszyńskiego w Gębicach
październik 2016 r.

https://youtu.be/lfOjxUzFHrI
Budowa łodzi w Zespole Szkół im. K. Makuszyńskiego w Gębicach
12 – 16 wrzesień 2016 r.
oraz uroczyste wodowanie w czarnkowskiej marinie
29. 09. 2016 r. 6 minut

Otagowano , .Dodaj do zakładek Link.

Możliwość komentowania została wyłączona.